Wiosna już w pełni, myjemy więc balkony, wyjmujemy meble ogrodowe i marzymy o spędzaniu czasu wśród roślin. Sezon na balkon w naszym klimacie trwa zdecydowanie za krótko, warto więc skorzystać z kilku rad, żeby balkon zazielenił się szybko i na długo.
Po pierwsze – domowe rośliny na zewnątrz
Część Waszych roślin uwielbia przebywać na zewnątrz, nie straszny im wiatr i zmienna temperatura. Zaliczają się do nich wszelkie odmiany fikusów – te o drobnych liściach po zimie mogą prezentować się licho, ale wystawienie na balkon sprawi, że odżyją.
Balkonowanie lubią wszelkie odmiany gruboszy, czyli popularne drzewka szczęścia.
Doskonałą, a przy okazji dorodną rośliną są paprocie, które odpowiednio wyeksponowane (np. w wiszących misach) sprawią, że zieleń dosłownie Was otoczy.
Żeby stworzyć egzotyczny klimat, polecamy wynieść na balkon strelicje (Nicolai lub Reginae). Strelicje lubią ciepło, najpierw więc należy je zahartować wynosząc na kilka godzin i chowając na noc. Na całą dobę mogą zostać od czerwca do sierpnia.
Wskazówka: żeby uniknąć szkodników, spryskaj wszystkie rośliny roztworem z pokrzywy. Można kupić gotowy, lub zrobić ze świeżych liści (te, które teraz rosną nadają się do tego doskonale, bo jeszcze nie zakwitły). Wystarczy świeżą pokrzywę zalać wodą (1kg pokrzywy na 10l wody), pojemnik przykryć gazą i odczekać 14-20 dni. Otrzymujemy w ten sposób gnojówkę, która nie tylko wzmocni rośliny, ale przede wszystkim ochroni je przed mszycami, przędziorkami, misecznikami czy pleśnią.
Po drugie – rośliny po zimowaniu
Kilka miesięcy temu zachęcaliśmy Was do zimowania niektórych odmian kwiatów. Zaliczają się do nich pelargonie, komarzyce i geranium. Po zimie warto je odmłodzić, odciąć przyrosty (które mogą być zbyt wydłużone i rachityczne), zrobić z nich sadzonki i ukorzenić. Dzięki temu roślina – matka odżyje, a my zyskamy nowe sadzonki.
Po trzecie – sztuczne rośliny
Pewnie część z Was w myślach zaprotestuje, ale my zachęcamy do przeplatania żywych roślin sztucznymi. Dotyczy to przede wszystkim balkonów, które z różnych względów mogą być problematyczne do uprawy roślin (np. są bardzo wietrzne, zbyt jasne lub zbyt ciemne). Jeżeli sztuczny kwiat pojawi się w towarzystwie żywych, będzie stanowił zielone tło i przeciętne oko nie zauważy, że któraś roślina jest nieprawdziwa. Najważniejsze, że Wy stworzycie dla siebie zielony zakątek, którym będzie można się cieszyć już od pierwszych ciepłych dni.
Wskazówka: w czasie wiosny rośliny bardzo potrzebują wzmocnienia, dlatego pamiętajcie o regularnym nawożeniu. Dzięki temu zieleń zaskoczy Was tempem przyrostu i skalą bujności.