Doniczkowy ogródek ziołowy

Kuchnia to idealne miejsce na uprawę ziół w doniczkach. Gotowe sadzonki można kupić w supermarketach, centrach ogrodniczych a ostatnio nawet w kwiaciarniach. Wystarczy ustawić je w efektowną kompozycję na kuchennym parapecie i używać jako świeże przyprawy.

Szczególnie polecane są:

Bazylia  – to jedno z najpowszechniej używanych ziół o bardzo aromatycznych liściach. Roślina jest dość łatwa w uprawie i doskonale nadaje się nie tylko do ogrodu ale też i do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Mając bazylię pod ręką w kuchni będziemy ją wykorzystywać jako dodatek do potraw i sosów, do sałatek, ryb oraz mięs, szczególnie tych grillowanych.

Oregano – to powszechnie używane zioło o bardzo aromatycznych liściach. Są orzeźwiające i korzenne w smaku. Świeże lub suszone mogą być używane jako przyprawa do sosów, zup i potraw mięsnych. Oregano to obowiązkowy dodatek do pizzy i klasycznego włoskiego spaghetti!

Mięta – to roślina wieloletnia o pięknym zapachu. Lubi nasłonecznione miejsca i wilgotną, próchniczą ziemię. Przyprawia się nią owocowe sałatki, syropy, napoje, sosy i wina. Napar z mięty pomaga w przeziębieniu, grypie i w trawieniu. Jej dodatkowym atutem jest to, że jej liście odstraszają mszyce, mrówki, a nawet pchły.

Tymianek – to roślina wieloletnia o barwnych i niezwykle aromatycznych liściach. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i przepuszczalną glebę. Wyjątkowo dobrze znosi uprawę w zamkniętych pomieszczeniach. W kuchni dodaje się go do zup, sosów, marynat i farszów. Pomaga w trawieniu tłustego jedzenia. Świeży tymianek pięknie pachnie i odświeża powietrze w naszym mieszkaniu.

Lubczyk – jest rośliną dość wymagającą, ponieważ lubi obfite nawożenie (nawozem organicznym oraz mineralnym). Poprawia trawienie i oczyszcza organizm. Dodaje się go do zup, sosów, ryb, drobiu, wołowiny i twarogów. Należy stosować go z umiarem, ponieważ może stłumić aromat innych przypraw.

Zioła mają dość niewielkie wymagania uprawowe, dlatego są to też dobre rośliny dla osób które nie mają dużego doświadczenia w uprawie roślin, a chcą cieszyć się swoją własną uprawą w domu. Zioła najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20°C. Potrzebują dużo wilgoci, ale trzeba uważać, żeby ich nie przelać.

Uprawa ziół w domu ma wiele zalet. Nie tylko pozwala mieć świeże zioła zawsze pod ręką, ale daje nam też pewność, że zjadane przez nas zioła są uprawiane bez sztucznych nawozów i innych zbędnych dodatków. Jeśli dodatkowo kupimy doniczki odpowiednio dobrane do wnętrza, nasza ziołowa kompozycja będzie także cieszyć oko.


Język

Zamknij