Iglaki na taras i balkon

Karłowate odmiany iglaków uprawiane w pojemnikach stanowią doskonałą propozycję dla osób, które marzą o stworzeniu choćby namiastki zielonego ogrodu na swoich balkonach i tarasach. Są bardzo łatwe w uprawie i mało wymagające a ich zimozielone igły zdobić będą nasze balkony i tarasy przez cały rok. Dobrze znoszą suszę i mało zasobne podłoże. Radzą sobie także z dużym nasłonecznieniem, przymrozkami i silnym wiatrem. Szeroka gama roślin iglastych pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi. Warto jest również łączyć różnorodne formy iglaków (kolumnowe, kuliste, płożące itp.) dzięki czemu możemy uzyskać ciekawy przestrzenny efekt. Dobierając poszczególne odmiany możemy zdecydować się również na zestawienie ze sobą gatunków o zróżnicowanej kolorystyce igieł. Możemy wybierać pomiędzy: srebrzystymi igłami, stalowo niebieskimi, złocistymi i jasnozielonymi. Na słonecznych balkonach dobrze sprawdzą się jałowce, modrzewie, sosny, cyprysy i żywotniki. Na balkonach mniej nasłonecznionych można uprawiać karłowe cisy, niektóre odmiany świerków i choiny kanadyjskie.

Szczególnie polecane przez nas rośliny to:

cyprysik groszkowy: odmiany o zielonym zabarwieniu – 'Filifera Nana’ oraz o  żółtym zabarwieniu –  'Filifera Aurea Nana’ i 'Sungold’;

cyprysik tępołuskowy: odmiany zielone: 'Contorta’ i 'Nana Gracilis’;

jałowiec płożący: odmiany rozłożyste o srebrnym zabarwieniu: 'Douglasii’, 'Glauca’ i 'Wiltonii’;

jałowiec pospolity: odmiany kolumnowe – o zielonym zabarwieniu: 'Arnold’, o niebieskawym zabarwieniu: 'Hibernica’ i 'Suesica Nana’, o żółtym zabarwieniu: 'Gold Cone’ oraz odmiana rozłożysta o żółtym zabarwieniu: 'Depressa Aurea’;

sosny karłowe: czarna 'Helga’ i 'Nana’, bośniacka 'Schmidtii’, wejmutka 'Nana’, kosodrzewina 'Gnom’ i 'Mops’;

świerk biały: odmiany kuliste: 'Alberta Globe’ i 'Echiniformis’ oraz odmiany stożkowe: 'Conica’ i 'Laurin’;

żywotnik zachodni: odmiany kuliste: 'Danica’, 'Globosa’ i 'Hoseri’ oraz odmiany stożkowe: 'Holmstrup’, 'Smaragd’ i 'Spiralis’.

Iglaki sprzedawane są w niezbyt obszernych doniczkach i zwykle wymagają przesadzenia do większego pojemnika. Przed kupieniem roślin warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeżeli podłoże łatwo się osypuje i widać świeżo przycięte grube korzenie, brak zaś młodych, można podejrzewać, że roślina została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, gdyż ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć.

Dzień przed sadzeniem rośliny obficie podlewamy. Następnego dnia na dno pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (o grubości ok. 5 cm), a następnie podłoże . Powinno mieć odczyn lekko kwaśny (może składać się z 2 części ziemi uniwersalnej lub kompostowej zmieszanej z dwiema częściami torfu lub kory i dodatkiem jednej części ziemi gliniastej). Aby gleba za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z żelem utrzymującym wilgoć. Rośliny wybijamy ostrożnie z doniczek (jeśli jest to trudne, doniczkę rozcinamy), a następnie umieszczamy w pojemniku, tak by powierzchnia bryły korzeniowej znalazła się 2-3 cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy rośliny. Gdy wsiąknie woda i ziemia osiądzie, dodajemy kolejną jej warstwę, lekko ugniatamy i znów podlewamy. Dzięki temu w głębi doniczki nie będzie pustych miejsc wypełnionych powietrzem (część korzeni mogłaby zaschnąć).

Iglaków nie należy stłaczać, aby mogły swobodnie się rozrastać (na początku w pustych miejscach sadzimy np. kwiaty cebulowe lub sezonowe). Powierzchnię ziemi warto wyściółkować 3-5-centymetrową warstwą kory, dzięki czemu w pojemniku będzie dłużej utrzymywała się wilgoć.

Z iglaków można tworzyć ciekawe kompozycje, mają bowiem różne formy, np. kolumn, kul, stożków, a ich pędy są wyprostowane, zwisające lub płożące i różnobarwne.


Język

Zamknij