Przesadzamy storczyki

Niezwykle atrakcyjne storczyki mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by cieszyć się tym pięknym kwiatem przez długie tygodnie.

Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, ale w formie rozproszonej. Nie tolerują przemoczonego podłoża. Dobrym pomysłem jest kąpiel wodna – nalewamy wodę do miski, tak żeby zakryła część doniczki i wstawiamy orchidee na 10- 20 min. Aby jednak roślina mogła się prawidłowo rozwijać należy pamiętać o nawożeniu i jeśli to konieczne przesadzaniu. Trzeba jednak zrobić to tak, by nowe przyrosty pędów miały miejsce do rozwoju nawet przez kilka lat. Storczyki przesadzamy bowiem jak najrzadziej, gdy podłoże ulegnie nadmiernemu zasoleniu, rozkładowi lub stanie się zbite przez co utrudniony jest dostęp powietrza w okolice korzeni.

Przed przystąpieniem do przesadzania należy namoczyć korzenie roślin w wodzie.
Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, obsypujemy starą korę, rozluźniamy korzenie i oceniamy ich stan.
Usuwamy wszystkie martwe lub zgniłe korzenie. Te obumarłe są miękkie w dotyku i puste.
Przygotowujemy większą, najlepiej przezroczystą doniczkę. Dzięki temu w korzeniach będą mogły zachodzić procesy fotosyntezy.
Na dno doniczki wsypujemy cienką warstwę drenującą (keramzyt, pokruszony styropian), która w razie nadmiaru wody zapobiegnie gniciu korzeni.
Delikatnie układamy roślinę w osłonce i zasypujemy podłożem do storczyków tak, by kora wypełniła przestrzenie pomiędzy korzeniami.
Nawozimy raz w miesiącu, pierwszy raz ok 2-3 tygodnie po przesadzeniu.


Język

Zamknij