Rośliny doniczkowe dla zabieganych i opornych

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, aby cieszyć się pięknymi roślinami pokojowymi. Oto kilka propozycji dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kwiatami, są zabiegani lub niewiele wiedzą o roślinach. Wystarczy  stworzyć im przynajmniej minimalne warunki niezbędne do przetrwania, a odwdzięcza się pięknymi liśćmi, a nawet kwiatami.

Zamiokulkas zamiolistny pochodzący z wyspy Zanzibar jest niezwykle prostą w uprawie i jednocześnie bardzo dekoracyjną rośliną. Z podziemnych kłączy wyrastają łodygi pokryte grubymi błyszczącymi liśćmi. Kwiat osiąga wysokość do jednego metra i corocznie wypuszcza kilka nowych łodyg. Jest idealną rośliną doniczkową dla zapominalskich, którzy podlewają rośliny tylko wtedy, gdy sobie o nich przypomną.

Sansewieria gwinejska nazywana także wężownica gwinejską. Na całym świecie znana jest jako żelazna szabla. Charakteryzują ją długie, mieczowate i twarde liście w kolorach: zielonym, żółtym lub w paski i prążki. Sansewieria jest bardzo popularna ze względu na swoją długowieczność oraz niewielkie wymagania co do światła i podłoża. Bez podlewania potrafi wytrzymać nawet trzy tygodnie.

Dracena obrzeżona nazywana czasem smokowcem lub drzewkiem smoka. Jest łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające warunki. Preferuje jasne stanowiska (tylko nie prażące słońce), ale dobrze też będzie rosnąć w lekkim półcieniu. Lubi umiarkowane podlewanie – raz na tydzień.

Grubosz drzewiasty znany także jako drzewko szczęścia. Rośnie wolno, nie wymaga przycinania ani prowadzenia. Jest wieloletnią rośliną doniczkową. W warunkach domowych może dorastać do 100 cm wysokości. Wiosną i latem lubi obfite podlewanie, ale dobrze sobie radzi z okresowymi niedoborami wody. W zimie przed podlewaniem należy odczekać aż podłoże dobrze przeschnie. Lubi słoneczne stanowiska. Latem można wystawiać ją na balkon.


Język

Zamknij