Rośliny oczyszczające powietrze

Zimą częściej myślimy o jakości powietrza, którym oddychamy. Media na bieżąco informują o smogu, który zatruwa powietrze na zewnątrz, tymczasem okazuje się, że nasze powietrze w domu może być jeszcze gorszej jakości. Wpływ na to mają toksyny, które są obecne w tkaninach, farbach, kosmetykach czy środkach czystości. I na tak zanieczyszczone powietrze bardzo pozytywny wpływ mają niektóre rośliny.
Od jakiegoś czasu głośno jest o liście roślin oczyszczających powietrze, którą opracowała NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych. Lista została opracowana już pod koniec lat 80., ale nadal pozostaje aktualna. Znajdują się na niej rośliny, które znamy i lubimy, i co lepsze, które są łatwe w uprawie. Poniżej prezentujemy wybrane rośliny z listy, które być może już macie, lub które bez problemu odnajdą się w Waszych domach, ponieważ są powszechnie dostępne i proste w uprawie.

Sansewieria

Na czele listy znajduje się Sansewieria gwinejska, która me wiele odmian, m.in. moonshine czy black robusta. To pod wieloma względami jedna z naszych ulubionych roślin, ponieważ może rosnąć w każdym pomieszczeniu – słonecznym i zacienionym, nie lubi częstego podlewania ani częstego przesadzania. Jako jedyna powietrze oczyszcza nocą, co czyni ją najlepszą rośliną do sypialni.

Skrzydłokwiat

Kolejną rośliną znaną ze swoich oczyszczających właściwości jest skrzydłokwiat. Jest to piękny kwiat o długich, ciemnozielonych liściach, który kwitnie na biało. Skrzydłokwiat lubi częste podlewanie – jeżeli o tym zapomniemy, swoją potrzebę oznajmi opadniętymi, zwiędłymi liśćmi. Na szczęście po podlaniu dość szybko dochodzi do siebie. Jego minusem jest to, że absolutnie żadne żywe stworzenie nie powinno go ugryźć, jest bowiem bardzo toksyczny. No ale nie każde dziecko czy czworonóg lubi jeść rośliny.

Epipremnum złociste

Epi to bardzo popularny kwiat płożący, który lubi miejsca o rozproszonym świetle. Trzeba uważać z podlewaniem, ponieważ źle znosi nadmiar wody. Za to szybko rośnie i dobrze odnajdzie się w wiszących kwietnikach, makramach czy na wysokich półkach. Świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z benzenu czy formaldehydu, który jest obecny m.in. w farbach.

Zielistka Stenberga

Zielistka to kwiat, który wiele osób pamięta ze szkolnych korytarzy. Dziś przeżywa swój renesans i w mniej rachitycznym wydaniu możemy spotkać ją u wielu miłośników zieleni. Zielistka kwitnie w warunkach domowych, a na jej długich pędach wyrastają nowe sadzonki, które możemy na nowo ukorzenić, lub zostać na roślinie-matce jako ozdobę.

Bluszcz pospolity

Okazuje się, że ta roślina, która porasta balkony, elewacje czy ekrany przy autostradach świetnie oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i ksylenu. Oczywiście można go uprawiać w warunkach domowych – najlepiej przy oknie północnym. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i zraszaniu, bowiem lubi wysoką wilgotność powietrza.

Aloes

Aloes ma wiele wspaniałych właściwości leczniczych, można robić z niego okłady na oparzenia słoneczne, na rany, trądzik czy miejsca zmienione alergicznie. Poza tymi wszystkimi wspaniałymi właściwościami okazuje się, że jest także rośliną, która oczyszcza powietrze. Do tego jest łatwy w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy mu dużo światła i nie będziemy przelewać.

Draceny

Właściwości oczyszczające powietrze posiadają również dwie odmiany dracen – deremeńska i wonna. Ta pierwsza oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenu, ta druga dodatkowo również z dwutlenku węgla.

To jak, może pora na powiększenie swojej roślinnej kolekcji?


Język

Zamknij