Wybrane rośliny na Halloween

Przełom października i listopada, to czas, kiedy wszystko, co jeszcze niedawno cieszyło zielenią, kolorem, witalnością – usycha, znika, zapada się pod ziemię. Dla nas i dla roślin oznacza to czas wyciszenia i odpoczynku. A które rośliny wybrać, żeby dekorując dom wpisać się w upiorny klimat
Halloween? Oto kilka propozycji.

Po pierwsze suszki

Powoli zaczynają kończyć się kwiaty, z których możemy układać barwne bukiety. Nie zapominajmy jednak, że wokół ciągle jest mnóstwo roślin, z których można ułożyć piękne kompozycje. Należą do nich suche kłosy zbóż, kłosy kwitnących traw, wybarwione na żółto i czerwono liście, przekwitająca nawłoć kanadyjska. Suszki wstawiamy do wazonu bez wody, wtedy będą stać naprawdę długo. Bukiety z suszonych kwiatów nadają wnętrzu klimat melancholii, doskonale korespondując z jesienią.

Suszki
Muchołówka amerykańska/ Dionaea muscipula

To chyba jedna z bardziej przerażających, aczkolwiek pożytecznych roślin. Trwogę budzą jej liście, które wyglądają, jakby były uzbrojone w zęby. Jeśli siądzie na nich owad, liście zamykają się tworząc dla swojej ofiary śmiertelną pułapkę. Żeby uprawiać muchołówkę w domu, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Muchołówka lubi jasne stanowiska, ale zbyt mocne światło może być dla niej szkodliwe. Bardzo lubi wilgoć, ale trzeba uważać, żeby jej nie przelać. Muchołówka ze swoimi „zębami” będzie świetną, upiorną dekoracją przy innych ozdobach z motywem upiorów, kostuchy czy wampirów.

Muchołówka amerykańska
Kaktus mózg/ Mammillaria elongata 'Cristata'

Ten kaktus rośnie w kształcie przypominającym zwoje mózgowe. Jednocześnie wymagania ma zbliżone do innych kaktusów – lubi słoneczną ekspozycję i mało wody. Jeżeli mamy już podrośniętego osobnika, jego obecność świetnie dopełni dekorację z trupich czaszek i upiornie wykrojonych dyni.

Kaktus mózg
Czarne róże

Choć nie istnieją w przyrodzie, ciągle o nich marzymy. Na szczęście istnieją odmiany w kolorze na tyle ciemnego burgundu, że wyglądają na czarne. Róże wymagają specjalistycznej pielęgnacji, nawożenia i przycinania, ale jeśli chcecie zaprosić do swojego ogrodu odrobinę wyrafinowanej elegancji, będzie to doskonały wybór. Róża kwitnie od czerwca do później jesieni, ale pamiętajcie, że burgundowe kwiaty można ususzyć, a wtedy jeszcze lepiej spełnią się w charakterze ozdoby na Halloween.

Czarna róża

Język

Zamknij